Temeljnih (kratkih) delavnic se lahko, brez napotnice, udeležijo vsi, ki želijo narediti nekaj za sebe, za izboljšanje ali okrepitev zdravja, izvedeti novosti na področju zdravja.
V programe CKZ se lahko vključijo odrasli po preventivnem pregledu v referenčni ambulanti, po napotitvi družinskega zdravnika ...
Preberite več ...Poglobljenih (dolgih) delavnic se lahko udeležijo vsi, ki so napoteni iz preventivne – referenčne ambulante ali od družinskega zdravnika.
Preberite več ...Poglobljenih (dolgih) delavnic se lahko udeležijo vsi, ki so napoteni iz preventivne – referenčne ambulante ali od družinskega zdravnika.
Preberite več ...Program obsega sedem srečanj in sicer eno srečanje v zgodnji nosečnosti (od 12. tedna do okvirno 18. tedna) in šest srečanj v kasnejšem obdobju ...
Preberite več ...Med delavnice v nastajanju sodijo: Varna vadba v nosečnosti; Sladkorna bolezen tipa 2; Testiranje telesne pripravljenosti in številne druge.
Preberite več ...V nosečnosti je prav, da ženska skrbi za svoje zdravje in s tem tudi za zdravje razvijajočega se otroka.
Preberite več ...Temeljnih (kratkih) delavnic se lahko, brez napotnice, udeležijo vsi, ki želijo narediti nekaj za sebe, za izboljšanje ali okrepitev zdravja, izvedeti novosti na področju zdravja.
Spoštovani,
podatki kažejo, da se nasilje v družini v kriznem obdobju poveča, zato je zelo pomembno, da so zdravstveni strokovnjaki na to še posebej pozorni. Hkrati je pomembno, da so žrtvam na čim več mestih na voljo informacije, kje lahko dobijo pomoč. Zato vas naprošamo, da na spletnih straneh vašega zdravstvenega doma objavite kontaktne podatke preverjenih organizacij, ki delujejo na tem področju.Nekaj ključnih smo zbrali za vas, spodbujamo pa vas, da dodate še kakšne kontakte iz vašega lokalnega okolja. Prosimo tudi, da informacije posredujete tudi v ambulante, ki delujejo v vašem zdravstvenem domu, še posebej ambulante družinske medicine, ginekologije in porodništva, pediatrične dispanzerje in patronažni službi. Ne pozabite tudi na koncesionarje na vašem terenu.
Društvo SOS telefon za ženske in otroke – žrtve nasilja:
- vsak delavnik od 9. do 15. ure: klic na telefonsko številko 031 699 333, lahko vas pokličejo nazaj, da s klicem nimate stroškov; nudijo tudi pogovor s psihoterapevtko,
- vsak dan od 12. do 18. ure: klic na SOS telefon – 080 11 55,
- svetovanje po elektronski pošti: drustvo-sos@drustvo-sos.si,
- obe varni hiši delujeta in sprejemata ženske in otroke – žrtve nasilja (klicna 080 11 55).
- Online podporna skupina. Več informacij na: https://drustvo-sos.si/sos-in-mediji/online-podporna-skupina/
https://drustvo-sos.si/projekt/tukaj-lahko-dobite-podporo-in-pomoc/
- Društvo za nenasilno komunikacijo: 031 700 120
- Društvo Ženska svetovalnica – Krizni center: 031 233 211
Zdravstveni dom Lenart je v letošnjem letu uspel uspešno doseči projekt »Nadgradnja v razvoju preventivnih programov ter izvajanje dejavnosti v primarnem zdravstvenem varstvu v lokalnih skupnostih«, je konec leta 2017 razpisalo Ministrstvo za zdravje s finančno podporo evropskih držav - evropskih socialnih skladov. Izbran je bil kot eden izmed 25 Zdravstvenih domov v Sloveniji, kjer je mogoče izvajati programe.
Projekt je izvajal do konca leta 2019 po celotnem upravljanju enote Lenart z vsemi zaposlenimi na tem mestu (občina, CSD, ZRSZ, OE ZZZS, OE NIJZ, vzgojno izobraževalni zavodi, VDC Polž, Dom starejših občanov,…), razširjeni v lokalno skupnost.
Namen projekta je krepitev javnozdravstvenih vloge zdravstvenih domov, nadgradnja preventivnih pregledov otroka v mladostnikih izvajalcev preventivnih obravnav za ogrožene otroke v mladostnikih, uporaba integriranih preventivnih kroničnih bolezni na primarni ravni, vključevanje vključenih oseb v preventivno zdravstveno varstvo ter pri izbiri skupine skupnostnega pristopa za krepitev zdravja v zmanjševanje neenakosti v zdravju v lokalnih skupnostih.
Skupaj z Občino Lenart in soustanoviteljicami bo v okviru projekta potekala tudi nadgradnja Zdravstvenega doma Lenart.
Ključni del projekta predstavlja uporabo integriranih centrov za krepitev zdravil (CKZ) kot samostojni enoti v zdravstvenih domovih. CKZ tako organizacije organizacijskih struktur na primarnih ravneh zdravstvenega varstva za zagotavljanje izvajanja zdravstvenih vzgojnih dejavnosti ter dejavnosti krepitve zdravja v zmanjševanju neenakosti v zdravju pri vseh prebivalskih skupin v lokalnih skupnostih.
Z izvajanjem nadgrajenih preventivnih programov želijo doseči ciljno populacijo prispevkov k večjemu informiranosti, motiviranosti v poznejšem vključevanju v preventivne programe ter v dostopnih programih, ki se uporabljajo v ustreznih preventivnih vprašanjih.
Strokovno podporo pri usmerjanju izvajalskih projektnih aktivnosti v zdravstvenih domovih ter vsebinsko spremljanje izvajalcev Ministrstvo za zdravje v Nacionalnem inštitutu za javno zdravje v okviru »Modela skupnostnega pristopa krepitve zdravstva v Sloveniji«.
V doziranem zdravstvenem vzgojnem centru smo se že trudili z uporabo odmerka boljšega zdravja, dosegli kakovostno življenje s preventivnimi delavci, vključili se s promocijo zdravja, izvajali preventivno zobozdravstveno v zdravstveno varstvo predšolskih v šolskih otrocih, izvajali preventivne delavnice v okviru Programa krepitve zdravja, s tem smo že do zdaj poskušali zmanjšati neenakosti v zdravju v širši lokalni skupnosti, zdaj pa smo z uvedbo CKZ in vse do še razširili v nadgradili. V ZD Lenart je z novimi preventivnimi programi vključil širino populacije, razširil bo preventivno dejavnost na pediatriji, patronažnem zdravstvenem varstvu, uvedel program Priprava na porod v starševstvu. Z novimi zaposlitvami (dipl.medicinska sestra, kineziolog, dietetik,
Pripravila: Klavdija Dvoršak, dipl.med.sestra, vodja Centra za krepitev zdravja ZD Lenart
http://www.svrk.gov.si/delovna_podrocja/evropska_kohezijska_politika/ekp_2014_2020/ .
V okviru Centra za krepitev zdravja (CKZ) smo v četrtek, 24. 1. 2019, organizirali srečanje z otroki in njihovimi starši. Predstavili smo delovanje in namen CKZ ter program Družinske obravnave debelosti.
V sredo, 16. januarja, smo v Občini Benedikt izvajali projekt ZD Lenart, v okviru katerega je patronažna medicinska sestra ga. Dragica Lipnik izvajala posvetovanje - merjenje krvnega tlaka in sladkorja,... projekt se bo v nadaljevanju izvajal enkrat mesečno.
Na Dan državnosti, 25. junija 2018, se je ekipa ZD Lenart tudi letos s svojimi preventivnimi delavnicami in akcijami, ki se izvajajo v okviru Centra za krepitev zdravja, predstavila na 5. teku Slovenskih goric. Zainteresirani javnosti je reševalec Matic Arnejčič razkazal notranjost reševalnega vozila, Jasmina Lah Vreča in Klementina Krajnc sta predstavili program Svit, podali kar nekaj preventivnih nasvetov in svetovali o meritvah krvnega tlaka in krvnega sladkorja. Tanja Borko in Otilija Verbošt Škof sta predstavili program Zora in Dora in kako si samopregledovati dojke. Ksenija Škerbot je predstavila ščetkanje medzobnih prostorov s Curaprox ščetkami, ki jih je doniral Curaprox, prišel je tudi Rafko, maskota Zdravstvenega doma Lenart.