Potujoče knjige v ZD Lenart

Ustvarjeno: 05 Oktober 2017

V začetku oktobra smo v Zdravstvenem domu Lenart otvorili prvo brezplačno izmenjevalnico knjig v Lenartu. Knjižna polica, ki se nahaja v prizidku zdravstvenega doma, je bogato založena s knjigami in revijami z vseh vetrov od zanimive otroške in mladinske literature do romanov, poezije in kratkih zgodb, ki bi znale pritegniti prav vsakega obiskovalca. Uradno otvoritev s prerezom traku je ob predstavnici društva Humanitarček Kaji Rukav opravil direktor ZD Lenart Jožef Kramberger, ki je povedal, da smo se v ZD Lenart za tak korak odločili predvsem zaradi same promocije branja in pridobivanja znanja – le to je gradnik zdrave družbe. »Na tak način si bodo naši obiskovalci kvalitetno krajšali čas, saj se z branjem izobražujemo, si ohranjamo pismenost in branost v končni fazi se na tak način tudi ohranja kultura naroda,« je še dodal direktor Kramberger. Želijo si, da bi knjige prehajale iz rok v roke in da bi k menjavi pritegnili predvsem lokalne prebivalce ter bi na tak način ohranjali ali celo izboljševali svojo energijo – koliko lepega je v človeku in življenju, nam odkrivajo knjige!

Zdravstveni dom Lenart je vzpostavil sodelovanje z mariborskim društvom Humanitarček, ki je svetovni projekt izmenjave knjig v Slovenijo pripeljalo pred sedmimi leti in si zgradilo že precej močno mrežo tako imenovanih »bookcrossing točk«, kjer si lahko vsakdo knjigo vzame, prebere in jo izpusti naprej v svet. Vsako knjigo, vključeno v to nenavadno knjižnico "odprtega tipa", bo dopolnjevala nalepka z zgodbo o tem, čemu je takšna menjava knjig namenjena, sicer pa za njihovo izposojo ne bo treba predložiti nikakršne članske izkaznice; prebrano knjigo bodo lahko ljubitelji knjig odložili na kateri koli izmed »bookcrosing« točk s knjižnimi policami oziroma jo tam poklonili v dar in branje preostalim radovednežem. V poletnih mesecih se je odprla točka na Maistrovem stolpu v Zavrhu, knjige pa si je možno izposoditi tudi ZD Ptuj, Murska Sobota in Gornja Radgona, kar nekaj jih je v Mariboru in tudi v ostalih slovenskih mestih. Več o projektu in lokacijah najdete na spletni strani društva www.humanitarcek.com. Verjamejo, da bodo s promocijo pozitivnih in dobrih projektov s polnimi zgodbami vnesli svež veter v slovenjegoriško pokrajino.

Ne pozabite - svet se spreminja in prebuja s knjigo v roki!