Vstop v našo stavbo je mogoč samo po predhodni telefonski najavi na 02 729 18 11 ali telefonski številki ambulante izbranega zdravnika / zobozdravnika. Obveščamo vas, da v času dopustov, torej od junija do konec septembra, splošni zdravniki delajo po spremenjenem delovnem času. Pacienti naj se za za točen delovni čas ambulante obrnejo na sprejem zdravstvenega doma. Paciente obveščamo, da delajo zobozdravstvene ordinacije
 po spremenjenem režimu. V kolikor ste imeli termin pregleda v času razglešene epidemije, vas prosimo, da počakate, da vas POKLIČEMO in vam sporočimo nov termin za pregled.

Vsi termini so do nadaljnega odpovedani.
Hvala za razumevanje.

NAVODILA IN OBRAZCI

DOPIS - PRIPOROČILA ZA OBRAVNAVO PACIENTOV V VSEH DEJAVNOSTIH NA PRIMARNEM NIVOJU V FAZI UMIRJANJA EPIDEMIJE

VPRAŠALNIK ZA PREVERJANJE ZDRAVSTVENEGA STANJA PACIENTOV PRED OBRAVNAVO V AMBULANTI* (vsa vprašanja se nanašajo tudi na obdobje preteklih 14 dni):

ODJAVNI OBRAZEC POTRJENEGA PRIMERA OKUŽBE S SARS-CoV-2

Z GIBANJEM DO ZDRAVJA
TEST HOJE NA 2 KM

Z gibanjem do zdravja pomeni, da je naše življenje bolj aktivno oziroma dejavno.
Samo 30 minut telesne dejavnosti na dan, bo koristilo vašemu zdravju, vam prineslo več energije in nasploh več vsakršnih koristi. Če k temu dodate še zdrav način prehranjevanja, boste postali in ostali dejavni. Zato smo se v Zdravstvenem domu Lenart odločili, da izvedemo test hoje na 2km. Test hoje na 2 km smo izvedli v mesecu aprilu in juniju, ponovili pa ga bomo v mesecu septembru in oktobru. Ta test je namenjen vsem tistim, ki si želijo gibanja na svežem zraku, namenjen je tudi srčnim bolnikom, ki pa si morajo gibanje prilagoditi svojim sposobnostim in se zanj odločiti po navodilu osebnega zdravnika. Osnovna aktivnost je hoja, ki pa je za večino ljudi najprimernejša oblika gibanja. Strokovnjaki so ugotovili da hoja 5-6 km na uro vpliva na telesno težo in da le hitra hoja 7-8 km pomaga krepiti zdravje srca in ožilja.

Pri hitri hoji je potrebno narediti približno 30 korakov v 10 sekundah in ves čas moramo ohraniti enak ritem gibanja. Še bolj natančno izmerimo intenzivnost hoje z merjenjem srčnega utripa. Pri hitri hoji se srčni utrip podvoji, kar pomeni da dosežemo 70-80% maksimalne frekvence srčnega utripa. Tega pa si izračunamo tako, da od števila 220 odštejemo leta starosti. Idealno bi bilo, da bi redno hodili vsaj 30 minut dnevno in to 5 dni v tednu. To sicer ni vedno mogoče, vendar je hoja tista oblika telesne vadbe, ki jo je zelo lahko vključiti v okvir vsakodnevnih dejavnosti. Vsaka še tako majhna telesna dejavnost, vam pomaga izboljšati telesno pripravljenost s tem pa tudi vaše zdravje, zunanji videz in odnos do življenja.
Test hoje na 2 km je mednarodno priznan test ocene zmogljivosti, saj je enostaven, dovolj natančen, varen in ponovljiv. Najbolj je primeren za ljudi stare od 20-65 let, ki so telesno manj aktivni in prekomerno prehranjeni.

Dejavniki, ki vplivajo na izid testa so: spol, starost, telesna teža in višina, čas hoje in pa srčni utrip. Na osnovi ugotovitve telesne zmogljivosti vam bomo svetovali ustrezno telesno dejavnost in športno vadbo, ki bo izboljšala vaše zdravje in dobro počutje.

V Zdravstvenem domu Lenart bomo organizirali občasno teste hoje na 2 km za oceno telesne zmogljivosti, po katerem udeleženci dobijo računalniški izpis rezultata z navodili. Vsi tisti, ki bodo test za preizkus telesne zmogljivosti opravili individualno si rezultat testa lahko izračunajo sami po priloženi tabeli.

FORMULA ZA IZRAČUN INDEKSA TELESNE ZMOGLJIVOSTI

DEJAVNIKI

MOŠKI

ŽENSKE